Wizyty

Ostatinia wizyta w Turcji

 

Dzień 1: Sobota 30.05.2015

 

Wczesnym rankiem zebraliśmy się na parkingu Tesco i pojechaliśmy do Warszawy na lotnisko Fryderyka Chopina. Do Stambułu wylecieliśmy o godzinie 13:30, lot trwał ok. 2 godzin. W Turcji nastąpiło przesunięcie czasu o godzinę wprzód, więc na miejscu byliśmy około godziny 17. Było słonecznie. O 19:00 (po drobnych komplikacjach) zameldowaliśmy się w hotelu. Po rozpakowaniu się udaliśmy się na kolację do restauracji z widokiem na Błękitny Meczet. Wyruszyliśmy na krótki spacer, po czym wróciliśmy do hotelu. Każdy był podekscytowany zderzeniem z odmienną kulturą i gotów na więcej wrażeń.

 

Dzień 2: Niedziela 31.05.2015

 

Pobudka z samego rana, nie moglismy tracić czasu na spanie. Śniadanie zjedliśmy w hotelowej restauracji i wyruszyliśmy zwiedzać. Najpierw zwiedziliśmy Błękitny Meczet, gdzie kobiety musiały zasłonić prawie całe ciało, a mężczyźni tylko nogi, gdyż tak nakazuje religia. Później odbyliśmy długi spacer do azjatyckiej części Stambułu, gdzie zwiedziliśmy Pałac Dolmabahçe i położony przy nim Harem. Pogoda była przepiękna. Byliśmy zafascynowani specyficznymi dla tamtejszej kultury budowlami. Później mieliśmy czas wolny i wieczorem poszliśmy do restauracji na kolację.

 

Dzień 3: Poniedziałek 01.06.2015

 

Spakowaliśmy bagaże i wymeldowaliśmy się z hotelu. Poszliśmy na ogromny Kryty Bazar- Grand Bazar, gdzie charakterystyczne jest targowanie się. Każdy miał czas na zakupienie pamiątek. Po zakupach pojechaliśmy do portu. O 15:30 wypłynęliśmy promem do Yalovy. Płynęliśmy przez wody Morza Marmara. Nasi partnerzy z Turcji już na nas czekali. Pełni pozytywnych emocji przywitaliśmy się z nimi. Uczniowie pojechali do domów tureckich przyjaciół, a nauczyciele zakwaterowali się w hotelu.

 

Dzień 4: Wtorek 02.06.2015

 

O godzinie 9:00 wszyscy zebrali się w szkole, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie. Później miały miejsce prezentacje. Pierwsza wystąpiła nasza grupa. Patryk wraz z Karoliną przedstawili film o Fryderyku Chopinie, wykonany przez uczniów uczestniczących w projekcie. Koledzy z Włoch i Turcji również przedstawili swoje prezentacje. Zwiedziliśmy szkołę. Póniej pojechaliśmy do Muzeum Papieru i Muzeum Miasta.

 

Dzień 5: Środa 03.06.2015

 

Rano nastąpiło spotkanie w szkole. Następnie pojechaliśmy w góry, gdzie odbył się spacer wokół gorących źródeł, mających właściwości uzdrowiające, a także koło wodospadu. Przez cały dzień padało. Później był piknik, grillowanie, gry i zabawy. Gdy przestało padać, ogrzaliśmy się przy ognisku. Wieczorem uczniowie spotkali się, aby pograć w piłkę nożną.

 

Dzień 6: Czwarek 04.06.2015

Tego dnia zwiedziliśmy drugą szkołę średnią – technikum. Później odbył się festiwal w szkole naszych przyjaciół, prezentowane były tańce, wystawy. Następnie pojechaliśmy zwiedzić miasto Iznik. Wrócililiśmy i wybraliśmy się do teatru, w którym aktorami byli tureccy uczniowie. Wieczorem wszyscy uczniowie spotkali się na imprezie na plaży.

 

Dzień 7: Piątek 05.06.2015

 

Prom do Stambułu był o godzinie 13:30. Niestety, musieliśmy pożegnać się z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi. Nikt nie lubi pożegnań. Panowała smutna atmosfera, ale kto wie, może spotkamy się w przyszłości. W Stambule spotkała nas wielka ulewa. Zameldowaliśmy się w hotelu. Później mieliśmy czas wolny, a wieczorem poszliśmy do naszej ulubionej restauracji Doy Doy na kolację.

 

Dzień 8 Sobota 06.06.2015

 

To był roboczy, ciężki dzień. Tego dnia jako pierwsze zwiedziliśmy muzeum Hagia Sophia. Kolejenym objektem był ogromny Pałac Topkapı, który był rezydencją sułtanów tureckich przez ponad 380 lat. Na koniec zwiedziliśmy Yerebatan -Cysternę Bazyliki. Pogoda dopisywała, słońce nie chowało się za chmurami. Wieczorem ponownie poszliśmy na Kryty Bazar, po czym mieliśmy czas wolny.

 

Dzień 9: Niedziela 07.06.2015

 

Ostatni dzień naszego pobytu w Turcji. Było bardzo słonecznie. Spakowaliśmy bagaże i wymeldowaliśmy się z hotelu. Zdążyliśmy zwiedzić Meczet Sulejmana Wspaniałego. Później spacerowaliśmy po innych bazarach, gdzie zrobiliśmy ostatnie zakupy. O godzinie 17:00 wylecieliśmy do Polski. Przed godziną 19:00 czasu polskiego byliśmy w Warszawie. W drodze do Wąbrzeźna wstąpiliśmy do restauracji na szybką kolację. Zmęczeni, ale podekscytowani i pełni pozytywnych wrażeń dotarliśmy do Wąbrzeźna około godziny 23:00.

 

Przykro nam, że to już koniec naszego projektu. Była to dla nas niezwykła przygoda i wielkie doświadczenie , gdyż spotkaliśmy wspaniałych nowych ludzi, zwiedziliśmy nowe kraje, zawarliśmy nowe przyjaźnie. Oczywiście, nasze sobotnie zajęcia, praca nad zadaniami projektowymi zintegrowały nas jako przyjaciół i poznaliśmy wiele nowych rzeczy. Poza tym, jesteśmy teraz bardziej świadomi swojej wiedzy, bardziej otwarci na nowe idee i spokojni o swoje umiejętności językowe.

 

 

 

Izabela Wilczynska - klasa III TE

 

                                                                                                                           Filip Wierzbowski - klasa III TL


Spotkanie partnerów projektu we Włoszech

W dniach 11-19 października 2014 roku miało miejsce kolejne spotkanie partnerów projektu Comenius ‘S.O.S.-Time’. Grupa 12 osób- 8 uczniów i 4 nauczycieli z naszej szkoły pojechała z wizytą partnerską do Castiglione del Lago we Włoszech. Castiglione del Lago leży w regionie Umbria, w odległości ok. 100 kilometrów od Rzymu.

W sobotę o godzinie 11.00 wylecieliśmy z Modlina i po południu wylądowaliśmy w Rzymie (lotnisko Ciampino). Po zakwaterowaniu, krótkim odpoczynku i kolacji udaliśmy się na pierwsze zwiedzanie miasta. Spacer starymi ulicami Rzymu wieczorową porą dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń. Zwiedzaliśmy głównie na pieszo, czasami korzystaliśmy z metra. Nieważne było zmęczenie. Chęć zobaczenia jak najwięcej powodowała, że następnego dnia z samego rana kontynuowaliśmy poznawanie miasta. Coloseum - najważniejszy symbol wiecznego miasta, Łuk Konstantyna, Palatyn, Forum Romanum, Kapitol, Ołtarz Ojczyzny (Vittoriano) - ogromna budowla z białego marmuru będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza, Circus Maximus to tylko niektóre z miejsc, które zwiedziliśmy tego dnia.

W poniedziałek przed wyjazdem do Castiglione mieliśmy jeszcze kilka godzin na zwiedzanie miasta więc udaliśmy się na Piazza Navona, zwiedziliśmy Panteon - świątynię dedykowaną wszystkim bogom, Schody Hiszpańskie - jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Rzymie i Piazza del Popolo z egipskim obeliskiem pośrodku.

Po południu wyjechaliśmy z Rzymu. Podróż trwała 2 godziny pociągiem. Na stacji w Castiglione czekali na nas włoscy nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Nasi uczniowie zamieszkali u rodzin włoskich, gdzie mieli okazję poznać codzienne życie i zwyczaje swoich kolegów. Dodatkowym atutem była konieczność porozumiewania się w języku angielskim, więc przez cały czas doskonalili swoje umiejętności językowe.

Następny dzień to sesja robocza w szkole. To czas, gdzie prezentowaliśmy swoje działania i ich efekty. Każda ze szkół przedstawiła postępy swoich prac projektowych. Nasza szkoła zaprezentowała drugi tzw. produkt projektu - drukowany album zawierający prace uczniów na temat wybranych zamków krzyżackich. Bogato ilustrowany, wzbogacony o zdjęcia uczestników włoskich i tureckich z poprzedniego spotkania (Polska, maj 2014) wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno nauczycieli, jak i uczniów zaangażowanych w projekt. Każdy z uczestników spotkania w Polsce otrzymał taki album w prezencie.

Kolejną formą prezentacji naszej szkoły była relacja z Drzwi Otwartych (maj 2014). Przedstawił ją Patryk Witkowski (III TE/TMH) w formie prezentacji PowerPoint. Znalazły się tam zdjęcia i opisy dotyczące wszystkich kierunków kształcenia w naszej szkole, wystroju pracowni lekcyjnych i sposobów prezentowania poszczególnych zawodów.

Ostatnim punktem naszego wystąpienia było przedstawienie kalendarza wykonanego w czasie zajęć z  poprzedniego projektu - Euro Ekonomika i omówienie istoty tego projektu. Dwujęzyczny kalendarz ‘Banknoty i monety euro‘ powstał na zajęciach pod kierunkiem pp. Aleksandry Ługiewicz i Aleksandry Goldyszewicz. Również i te publikacje stanowiły upominek dla naszych tureckich i włoskich przyjaciół.

Po południu zabrano nas na wycieczkę na wyspę Maggiore. Isola Maggiore to jedna z trzech wysp znajdujących się na jeziorze Trasimeno. Popłynęliśmy tam promem i spędziliśmy kilka godzin zwiedzając zakamarki tej pięknej wyspy.

 

Kolejny dzień to całodniowa wycieczka do Perugii. Perugia to przepiękne miasto z niezliczoną ilością zabytków. Każdy budynek, każda ulica zachwyca swoim pięknem. Uatrakcyjnieniem pobytu była wizyta na uniwersytecie i zwiedzanie jego wnętrza.

Zachwyceni, pełni wrażeń wróciliśmy do Castiglione, by następnego dnia, z samego rana spotkać się w szkole i rozpocząć grę terenową z wykorzystaniem kodów QR i zbieraniem zaszyfrowanych informacji o wybranych obiektach. Było to zaprezentowanie przez włoskich partnerów swojego produktu działań projektowych.

Kilkugodzinna zabawa była dla wszystkich koleją formą integracji.

Po południu spotkaliśmy się w renesansowym pałacu na wzgórzu zamkowym, gdzie powitała nas przedstawicielka władz lokalnych. Dodatkową atrakcją był wykład profesora uniwersytetu Bolonii na temat przepięknych fresków zdobiących ściany i sufity pałacu. Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie zamku – twierdzy z XII wieku. Widoki z wieży zamkowej na otaczające miasto i jezioro zapierał dech w  piersiach.

Piątek to dzień ostatniego dnia naszego pobytu w szkole partnerskiej. Szkoła włoska pochwaliła się zrealizowanymi w ostatnich latach projektami lokalnymi. Młodzież przedstawiła prezentacje na temat prowadzonych działań pozaszkolnych. Ciekawe pomysły będą dla nas inspiracją i zachętą do dalszej pracy z naszą młodzieżą.

Po prezentacjach był czas na dalsze zwiedzanie szkoły. Warsztaty szkolne, klasy mechatroniki i mechaniki, sala gimnastyczna to tylko niektóre miejsca, które obejrzeliśmy. Zaproszeni byliśmy też do współpracującego ze szkołą zakładu EHT Italia produkującego elementy grzewcze - panele słoneczne, ogrzewanie podłogowe itp., gdzie uczniowie odbywają swoje praktyki zawodowe. Szereg konstrukcji i urządzeń zachwycił naszych uczniów i nauczycieli.

Wszystkie popołudnia nasza młodzież spędzała pod opieką rodzin włoskich. Był to czas na swobodne rozmowy, spotkania integracyjne, wyjścia, spacery i rozgrywki sportowe. Wieczorem pożegnaliśmy naszych przyjaciół i wróciliśmy do Rzymu. Żal było wyjeżdżać po tak mile spędzonym czasie w gronie naszych przyjaciół.

Po pięciu dniach pobytu w Castiglione del Lago wróciliśmy do Rzymu, by zwiedzić Watykan. Niewątpliwie najważniejszym miejscem Watykanu jest Bazylika św. Piotra. Spędziliśmy kilka godzin w bazylice i na placu św. Piotra, podziwialiśmy kostiumy gwardii szwajcarskiej i zamek św. Anioła położony niedaleko Watykanu, na prawym brzegu Tybru. Chcieliśmy jak najwięcej zapamiętać, gdyż mieliśmy świadomość, że za kilkanaście godzin już nas tu nie będzie. W niedzielę wcześnie rano wylatywaliśmy do Polski. Tak skończyła się nasza cudowna wizyta w Italii. Było to dla nas wielkie wyróżnienie. Wspomnienia z wizyty i tysiące wykonanych zdjęć będą nam zawsze przypominać te przepiękne chwile.

Kolejne spotkanie w Turcji w czerwcu 2015 roku. Będzie to zarazem ostatnie spotkanie i podsumowanie całości projektu. Przed nami dużo pracy, by zrealizować ostanie trzecie zadanie wynikające z założeń projektu. A zatem, do pracy! I - do zobaczenia w Turcji!

 

 

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Banner

Projekt Wyróżnienie

LIBRUS

Banner

PROJEKTY

Banner

Drugie Życie

Banner

MEDIA

Banner

LICZNIK ODWIEDZIN

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
We have: 33 guests, 1 bots online
Twoje IP: 35.172.230.21
 , 
Dziś: Jul 25, 2024